naglowek content
OFERTA EDUKACYJNA

Inne


Wyższa Szkoła Demokracji
im. ks. Jerzego Popiełuszki
w Grudziądzu


ul. Legionów 57a
86-300 Grudziądz

tel. kom. 576-367-797
tel./fax 56 465-04-37
email: dziekanat@wsd.info.pl

Dietetyka - studia I stopnia, Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu


Polacy coraz częściej interesują się żywieniem, a także układaniem swojego jadłospisu w taki sposób, aby był on jak najbardziej wartościowy i racjonalny dla organizmu. Od kilku lat notuje się także systematyczny wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia i aktywnością ruchową. Rekordy popularności biją profile na portalach społecznościowych prowadzone przez trenerów personalnych, czy też zawodników sportów sylwetkowych. Cieszy też, że nie jest to jedynie chwilowa tendencja, ale pewien pozytywny trend, który podlega ciągłemu rozwojowi i modyfikacjom.

Stąd wychodząc naprzeciw panującym trendom, Wyższa Szkoła Demokracji proponuje nowy kierunek studiów medycznych I stopnia: dietetykę.

Misją kształcenia na studiach I stopnia kierunku dietetyka jest nauczanie ukierunkowane na osiągnięcie przez absolwenta wysokiego poziomu wiedzy praktycznej oraz zdobycie umiejętności z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego, odpowiadając tym samym na dynamikę zmian zachodzących w gospodarce wolnorynkowej w Polsce i Europie.

Kształcenie na kierunku dietetyka pozwoli na osiągniecie przez absolwenta zakładanych efektów uczenia w sposób umożliwiający dysponowanie właściwą wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami społecznymi istotnymi w pracy dietetyka zatrudnionego w odpowiednich podmiotach.
Cel studiów:
Głównym celem realizacji kształcenia na kierunku dietetyka jest wykształcenie specjalistów przygotowanych do pracy w obszarach zainteresowania współczesnej dietetyki zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy i wymogami pracodawców.

Absolwenci tego kierunku to specjaliści ochrony zdrowia, którzy posiadać będą interdyscyplinarną wiedzę w zakresie żywienia człowieka w zdrowiu i chorobie. Celem studiów jest uzyskanie przez absolwentów odpowiednich kwalifikacji, potwierdzonych prawnie (wykształceniem w kierunku dietetyka).
Perspektywy zawodowe:
Wiedza na temat żywienia okazuje się przydatna nie tylko w pracy dietetyka, który np. prowadzi własny gabinet. Jest niezmiernie istotna także w innych profesjach i funkcjach. Będziesz mógł podjąć pracę jako:

1. Trener sportowy
Osoba, która wykonuje zawód trenera personalnego i układa plany treningowe, może poszerzyć swoje kwalifikacje o udzielanie porad dietetycznych. Sposób żywienia ma bowiem istotny wpływ na efekty treningów. Złe nawyki żywieniowe mogą utrudniać redukcję wagi lub osiąganie innych celów treningowych. Jak zostać dietetykiem sportowym? Niektóre akademie wychowania fizycznego wprowadziły do swojej oferty taką specjalność. Po studiach dietetycy sportowi mogą rozpocząć karierę w ośrodkach rekreacyjnych, instytucjach naukowo-badawczych, a także w firmach cateringowych (przy układaniu diet dla sportowców).

2. Intendent
Dietetycy są niezbędni wszędzie tam, gdzie obowiązuje żywienie zbiorowe, tzn. w szkołach, przedszkolach, szpitalach, podczas obozów i kolonii. Czym zajmuje się dietetyk pracujący jako intendent? Odpowiada on za układanie jadłospisu. Praca intendenta często wymaga również prowadzenia dokumentacji sanitarnej, rozliczania opłat za żywienie, a produkty, z których układane są jadłospisy, muszą być zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

3. Pracownik / Założyciel firmy cateringowej
Wiedza z zakresu dietetyki jest niezbędna także w firmach cateringowych, np. takich, które posiadają ofertę dla osób na tzw. diecie pudełkowej. Układanie jadłospisu dla klientów o określonych potrzebach żywieniowych to odpowiedzialne i trudne zadanie. Każdy posiłek musi zaspokajać dane zapotrzebowanie kaloryczne oraz być zróżnicowany pod względem mikro- i makroelementów. Ponadto dietetyk jest również odpowiedzialny za kalkulację kosztów, aby cena składników użytych do przygotowania dania nie przekroczyła założonej granicy.

4. Ekspert
Dietetyk posiadający rozległą wiedzę i doświadczenie może występować jako ekspert, np. na konferencjach czy w programach telewizyjnych. Może również wybrać karierę blogera lub autora książek. Dietetycy są zatrudniani w klinikach medycyny estetycznej, klubach fitness oraz ośrodkach leczenia otyłości. Czym zajmuje się dietetyk kliniczny? Przede wszystkim żywieniem osób w zależności od schorzeń, na które cierpią. Taki specjalista musi dysponować szeroką, merytoryczną wiedzą – ze względu na dużą odpowiedzialność dla tego typu dietetyka trudne studia wydają się nieuniknione.

Studia przygotują Cię do podjęcia pracy w zawodzie dietetyk w:
  • zakładach opieki zdrowotnej,
  • zakładach żywienia zbiorowego, gabinetach i poradniach dietetycznych,
  • placówkach sportowych (klubach sportowych, fitness oraz siłowniach),
  • salonach kosmetycznych i SPA,
  • instytucjach zajmujących się edukacją żywieniową.
stopka content
Ukończyłeś już liceum? CZAS NA STUDIA!
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011-2021 - Wyższa Szkoła Demokracji im. ks. Jerzego Popiełuszki w Grudziądzu