
- Uczelnia
- Władze uczelni
- Kadra
- Współpraca międzynarodowa
- Działalność naukowa
- Biuro Karier
- Praktyki studenckie
- Stypendia
- PRACA: dla wykładowców
- Samorząd studencki
- Koło Naukowe
- Biblioteka - WBN
- Projekt "Rynek pracy bez barier"
Wyższa Szkoła Demokracji
im. ks. Jerzego Popiełuszki
w Grudziądzu
ul. Legionów 57a
86-300 Grudziądz
tel. kom. 576-367-797
tel./fax 56 465-04-37
email: dziekanat@wsd.info.pl
Konferencja „Solidarni z Ukrainą”

W czasie dwudniowej konferencji organizowanej przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i Uniwersytet Gdański poruszano kwestie dotyczące programów dla uchodźców studentów, w tym, między innymi, dyskutowano o uznawalności wykształcenia i formach pomocy w ramach wolontariatu, a także skupiono się na problematyce wsparcia naukowców w czasie wojny i międzynarodowej współpracy badawczej.
W panelach dyskusyjnych wzięli udział:
- przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, w tym Prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, a także Dr Serhij Szkarłat, Minister Oświaty i Nauki Ukrainy,
- reprezentanci NAWA - dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA i inicjatorka wydarzenia,
a także przedstawiciele środowiska akademickiego, m.in.:
- Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego,
- Prof. dr hab. Arkadiusz Mężyk, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rektor Politechniki Śląskiej w Katowicach,
- Prof. dr hab. n. med. Marcin Gruchała, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
- Prof. dr hab. Jerzy Woźnicki, Prezes Fundacji Rektorów Polskich,
- Prof. dr hab. czł. rzecz. PAN Jerzy Duszyński – Prezes Polskiej Akademii Nauk,
Ważny głos w dyskusji zabrali również młodzi naukowcy – doktoranci, zarówno polscy, jak i ukraińscy.
Paneliści mówili o wypracowanych dotychczas formach pomocy i wsparcia dla ukraińskich studentów, doktorantów i pracowników naukowych. Wskazywali na realne problemy i zagrożenia w związku z tymi działaniami, a także podkreślali konieczność ich kontynuacji po zakończeniu wojny.
Przedstawiciele środowiska akademickiego wielokrotnie zaznaczali, że należy skupić się nie tylko na pomocy Ukrainie, ale przede wszystkim na współpracy z nią. Również wśród doktorantów pojawiły się głosy odnoszące się do Ukraińców nie jako uchodźców, ale jako przyjaciół i partnerów.
Ducha spotkania najlepiej oddają słowa podsumowujące panel Polsko-ukraińska współpraca akademicka: potrzeby, możliwości, rzeczywistość:
„Wielojęzyczność jest wartością samą w sobie, (…) uchodźcy to dobrodziejstwo” – Prof. dr hab. Rafał Witkowski, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej, Uniwersytet Adam Mickiewicza w Poznaniu.
Czym jest PROGRAM „SOLIDARNI Z UKRAINĄ?
„W ramach rządowej inicjatywy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, w porozumieniu ze środowiskiem akademickim i naukowym, wypracowała zasady programu pod hasłem Solidarni z Ukrainą.
Wszystko po to, by zapewnić ciągłość kształcenia studentom i doktorantom, którzy po 24 lutego pojawili się w Polsce jako wojenni uciekinierzy i którym uniemożliwiono studia czy prowadzenie prac naukowych w ich kraju.
W toku konsultacji powstał program skierowany do uczelni nadzorowanych przez MEiN oraz Ministerstwo Zdrowia, które chciały studentom i doktorantom bezpłatnie umożliwić kontynuowanie nauki, przygotowanie rozprawy doktorskiej lub odbycie innych form kształcenia (kursów językowych lub przygotowawczych” www.nawa.gov.pl
Co to oznacza dla nas?
- otrzymaliśmy fundusze z NAWA na organizację kursów językowych i przygotowawczych oraz na bezpośrednią wypłatę środków kursantom,
- możemy przyjmować na studia ukraińskich uchodźców na szczególnych, uproszczonych zasadach,
- studenci z Ukrainy mogą ubiegać się o pomoc materialną z funduszu stypendialnego na tych samych zasadach co Polacy, w tym również zapomogi, stypendia socjalne oraz stypendia dla osób niepełnosprawnych (miesięcznie ponad 1000 zł).
