
OFERTA EDUKACYJNA
Inne
- Uczelnia
- Władze uczelni
- Kadra
- Współpraca międzynarodowa
- Działalność naukowa
- Biuro Karier
- Praktyki studenckie
- Stypendia
- PRACA: dla wykładowców
- Samorząd studencki
- Koło Naukowe
- Biblioteka - WBN
- Projekt "Rynek pracy bez barier"
Wyższa Szkoła Demokracji
im. ks. Jerzego Popiełuszki
w Grudziądzu
ul. Legionów 57a
86-300 Grudziądz
tel. kom. 576-367-797
tel./fax 56 465-04-37
email: dziekanat@wsd.info.pl
„Marginalizacja i wykluczenie społeczne” - temat kolejnej wizyty studentów

Data: 2019-11-04
Zakład Karny Nr 2 w Grudziądzu odwiedzili studenci III roku Polityki Społecznej.
Kolejna wizyta studyjna
Studenci pod opieką dr Alicji Kowalczyk mieli możliwość zwiedzenia pawilonów mieszkalnych zakładu, zostali zapoznani z pracą funkcjonariuszy Służby Więziennej w jednostce podstawowej. Dowiedzieli się o sposobach oddziaływań penitencjarnych oraz o codziennym funkcjonowaniu jednostki penitencjarnej. Jednak nadrzędnym tematem hospitacji był temat marginalizacji i wykluczenia społecznego.
Wykluczenie społeczne
Jest konsekwencją odkrycia, że w nowoczesnych społeczeństwach, część osób jest faktycznie pozbawiona możliwości uczestniczenia w wielu aspektach życia. Na wykluczenie społeczne najczęściej wpływa wiele czynników, które prowadzą do wykluczenia społecznego. Możemy do nich zaliczyć: ubóstwo, niesprawność, uzależnienie, długotrwałą chorobę lub niski poziom wykształcenia. Przyjmuje się, że istnieją grupy w większym stopniu narażone na marginalizację. Wśród tych grup wymienia się m.in. dzieci i młodzież ze środowisk zaniedbanych, ofiary patologii życia rodzinnego, w tym przemocy w rodzinie, osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, chore, osoby opuszczające zakłady karne, placówki opiekuńczo - wychowawcze oraz osoby uzależnione i ich rodziny.
Stąd celem spotkania była próba wyjaśnienia zarówno społecznych uwarunkowań niedostosowania społecznego jak i zagadnień skuteczności procesów psychokorekcyjnych w zakładach karnych.
Wspólna korzyść
Mamy nadzieję, że nasze kolejne spotkanie pozwoliło na stworzenie sieci powiązań i możliwości współpracy między światem nauki i praktyki. Dodatkowo posłużyło poszerzeniu świadomości i lepszemu zrozumieniu związku pomiędzy wpływem wielu czynników, które prowadzą do wykluczenia społecznego, a przestępczością i readaptacją społeczną skazanych oraz uzyskaniu specjalistycznej wiedzy w tym zakresie.
Dodatkowo spotkanie było kolejną sposobnością do zaprezentowania Zakładu Karnego jako atrakcyjnego pracodawcy. W naszym odczuciu takie wydarzenia są dobrą lekcją preorientacji zawodowej, dzięki której studenci będą w przyszłości mogli bardzo świadomie podjąć ewentualną decyzję o wstąpieniu w szeregi naszej formacji.
Podziękowania
Po wizycie otrzymaliśmy od studentów podziękowania za możliwość poszerzenia wiedzy teoretycznej oraz wyrazy uznania dla Dyrekcji oraz wszystkich pracowników zakładu karnego za trud i zaangażowanie jakie wkładają w swoją misję.
Tekst/zdjęcia: kpt. Marta Mazurska
