naglowek content
OFERTA EDUKACYJNA

Inne


Wyższa Szkoła Demokracji
im. ks. Jerzego Popiełuszki
w Grudziądzu


ul. Legionów 57a
86-300 Grudziądz

tel. 56 465-04-37
tel. 576-367-797
email: dziekanat@wsd.info.pl11 Listopad 2012. Święto Niepodległości

11 Listopad 2012. Święto Niepodległości
Data: 2012-11-11
11 listopada przedstawiciele studentów WSD złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na grudziądzkim rynku.

Stało się już tradycją, że studenci Wyższej Szkoły Demokracji 11 listopada składają symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Grudziądzu. Nie inaczej było w tym roku.

Ktoś mógłby zadać pytanie: po co to robimy? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta! Składanie  kwiatów to dowód, że są studenci, młodzi ludzie którzy pamiętają i będą pamietać o tych wszystkich osobach, nie raz często zapominanych -  co 94 lata temu polegli za naszą wolność, za naszą niepodległość.

Dla większości ludzi, 11 listopad to dzień wolny od pracy, szkoły czy uczelni. Pokolenie które pamięta wydarzenia z 1918 roku praktycznie odeszło. Sporo ludzi w tym dniu, wywiesza flagę narodową. Ale tak naprawdę trudno znaleźć ludzi którzy przeżywają to święto. Dobrze, że istnieje tradycja składania wieńców, wiązanek kwiatów - to bowiem znak przywiązania do historii, narodu, patriotyzmu, oddania czci tym, którzy wówczas walczyli za nas, za naszą niepodległość, za demokrację. Pamięć o tym wszystkim jest ważna, bo to ona wyznacza naszą narodową tożsamość.

Oddawanie honorów bohaterom podczas oficjalnych uroczystości i kultywowanie tradycji narodowych - to jeszcze nie wszystko czym jest patriotyzm. Dla mnie prawdziwy patriotyzm to także codzienność - szacunek dla prawa, współobywateli, wzajemna solidarność...

 

(MK)

Tutaj link do zapisu telewizyjnego:

http://www.youtube.com/watch?v=PzfnssARjH0&list=UUuG_87--yYnW7x1CVGU8HrQ&index=3&feature=plcp

Poniżej migawki z grudziądzkiego rynku:

 

stopka content
Ukończyłeś już liceum? CZAS NA STUDIA!
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011-2021 - Wyższa Szkoła Demokracji im. ks. Jerzego Popiełuszki w Grudziądzu