naglowek content
OFERTA EDUKACYJNA

Inne


Wyższa Szkoła Demokracji
im. ks. Jerzego Popiełuszki
w Grudziądzu


ul. Legionów 57a
86-300 Grudziądz

tel. kom. 576-367-797
tel./fax 56 465-04-37
email: dziekanat@wsd.info.plZwiedzanie Cytadeli przez grupę studentów WSD

Zwiedzanie Cytadeli przez grupę studentów WSD
Data: 2012-08-16
W dniu 30 czerwca 2012 odbyła się wycieczka studentów WSD do Cytadedi w Grudziądzu

W dniu 30 czerwca 2012 odbyła się wycieczka studentów WSD do historycznego obiektu, jakim jest Cytadeda w Grudziądzu. Zwiedzanie tej budowli zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Politogów działajace przy naszej uczelni. Naszym przewoodnikiem była Marzanna Zalewska która na codzień pracuje w Cytadelii, jak również jest licencjonowanym przewodnikiem oprowadzającym po tym kompleksie historycznych budowli. W wyciecze uczestniczyli również nasi wykładowcy.

Zwiedzając obiekt dowiedzieliśmy się o genezie, sposobie budowania, jak również o wojskach stacjonujących w tych murach na przestrzeni wieków aż do czasów nam współczesnych. Cytadela zachowała się w bardzo dobrym stanie, że nadal jest czynnym obiektem wojskowym. Ogrom terenu, materiału budowlanego jaki pochłonęła budowla - robi duże wrażenie.  Mieliśmy możliwość zwiedzenia podziemnych korytarzy Twierdzy. Przewodniczka poprawadziła nas bardzo długą podziemną trasą. Po kilku metrach traci sie zupełnie orientację w tych wąskich, a jednocześnie w niektórych miejscach niskich korytarzach. Podziemia przywitały nas przyjemnym chłodem (biorąc pod uwagę upał na zewnątrz). Stała temperatura - mikroklimat, służy nie tylko nietoperzom, ale i zachowaniu chodników w dobrym stanie.  Zastosowanie systemów: odprowadzanie wód  gruntowych i wentylacji , pozwala zapobiegać niszczeniu murów, stwarzając jednocześnie wspaniałe warunki dla rezydujących tu od lat, kilkunastu gatunkom nietoperzy. Wędrując korytarzami towarzyszyły nam niejednokrotnie piski studentek politologii wystraszonych spotkaniem z latającym nietoperzem. Miejsce w którym wyszliśmy z podziemi ogromnie nas zaskoczyło, gdyż znajdowało się na innym końcu Cytadeli. Studenci jednak nie zagubli się!

Cały czas towarzyszyły nam opowieści przewodniczki, ubarwiane anegdotami, ciekawostakami i licznymi legendami. Zobaczyliśmy jak wygląda rawelin i do czego służył, wiemy czym jest słoniczoło czy reduta (jak ta ze słynnego wiersza - teraz już wiemy jak ona wygląda). Długi spacer zakończyło ognisko i pieczenie kiełbasek.  Kto nie był niech żałuje, bo nasza eskapada udała się i już teraz czekamy na następną. Prosto z Cytadelii udaliśmy się na wykłady, tego dnia czekały nas już zaliczenia...

 

(Agnieszka Stawicka)

stopka content
Ukończyłeś już liceum? CZAS NA STUDIA!
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011-2021 - Wyższa Szkoła Demokracji im. ks. Jerzego Popiełuszki w Grudziądzu